stonewall1.jpgstonewall2.jpg

Góry Konferencje Hotel Szkolenia

Sporty ekstremalne.

Sport sportowi nie równy. Bo niby dlaczego jeden nazywany jest sportem ekstremalnym, a drugi już nie? I kto o tym decyduje? Otóż sporty ekstremalne w potocznym rozumieniu to takie dyscypliny, których uprawianie związane jest ze znacznie większym poziomem ryzyka. Definicje są różne ale wszystkie kładą nacisk na to, że sport taki uprawiany jest w trudnych warunkach i wymaga odpowiedniego przygotowania. Bo do uprawiania sportów ekstremalnych potrzebne jest dobre przygotowanie fizyczne i psychiczne a niejednokrotnie zdobycie odpowiednich uprawnień.

 

Sporty ekstremalne (przykłady):

  • wyprawy do miejsc z ekstremalnymi warunkami klimatycznymi lub przyrodniczymi typu: biegun północy, dżungla, pustynia.
  • sporty powietrzne typu: skoki spadochronowe czy paralotniarstwo.
  • sporty górskie typu: alpinizm czy kolarstwo górskie
  • sporty miejskie typu: parkour,

 
Dyscypliny o mniejszym ryzyku określono mianem sportów wysokiego ryzyka. W tej kategorii znalazło się między innymi: nurkowanie, narciarstwo, rafting, wspinaczka, jazda na skuterach (wodnych i śnieżnych) oraz myślistwo i szermierka. Oczywiście to tylko wybrane przykłady. 

Sporty ekstremalne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dawka adrenaliny jaką fundujemy sobie podczas uprawiania tego rodzaju dyscyplin uzależnia. Osoby zawodowo uprawiające sport ekstremalny to osoby lubiące ryzyko, pragnące sprawdzić się w ekstremalnych sytuacjach, przełamać swoje ograniczenia. Sport ekstremalny nie jest dla każdego. Jeśli wybrałeś się na wczasy z dziećmi zastanów się czy zamiast wspinaczki nie lepiej wybrać się z nimi na spacer.